Jak zadbać o stópki dziecka? Pamiętaj o odpowiednim obuwiu

Gdy dziecko przychodzi na świat, jego stopy nie są jeszcze w pełni ukształtowane. Ich pełen rozwój przypada dopiero na 8-10 rok życia dziecka. W tym czasie bardzo ważne jest zapewnienie dziecięcym stopom odpowiedniego wsparcia, by zapobiegać wadom i w razie potrzeby skutecznie je redukować.

Buty do nauki chodzenia – komfort od pierwszych kroków

Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duże znaczenie ma odpowiednie obuwie wspierające stawianie pierwszych kroków przez dziecko. Warto wtedy zdecydować się na specjalne buty do nauki chodzenia, które nie krępują ruchów, ale jednocześnie zapewniają właściwą ochronę dla małych stópek.

Pierwsze buty do nauki chodzenia oferowane jest w różnych wariantach – zimowe, letnie, na pory przejściowe. Można kupić także buty do nauki chodzenia po domu.

Dobre buciki powinny wyróżniać się węższą cholewką przy pięcie dla lepszej stabilizacji i szeroką częścią przednią, by zapewnić właściwe ułożenie palców. Najlepiej postawić na modele wykonane z naturalnych materiałów, które skutecznie dbają o właściwą wentylację i nie nasilają potliwości stópek.

Dobre buciki dla dziecka to wygoda i zdrowie

Gdy maluch zaczyna już chodzić samodzielnie, a nawet biegać, wspinać się i skakać, rolą rodzica jest systematyczne kupowanie butów, które będą dopasowane do pory roku i rosnących stópek dziecka.

Przy poszukiwaniu dobrych butów dla malucha warto zwrócić uwagę na:

  • dopasowanie do stopy dziecka
  • naturalne materiały
  • wyprofilowaną wkładkę
  • usztywniony zapiętek
  • wentylację obuwia

Na dobre buty dziecięce nie trzeba przeznaczać fortuny – wyprzedaż obuwia dziecięcego to doskonały sposób, aby kupić je nawet o połowę taniej w stosunku do ich ceny wyjściowej.

Kiedy należy sięgnąć po obuwie profilaktyczne i ortopedyczne?

Dziecięce stopy są narażone na powstawanie deformacji, które mogą prowadzić do wad stóp. Dochodzi do nich głównie poprzez nieodpowiednio dobrane obuwie, ale również mogą być one związane ze schorzeniami, wrodzonymi zabrudzeniami układu ruchu, otyłością, zbyt szybką pionizacją dziecka – bez raczkowania.

Gdy dziecko nie stawia stópek prosto, niechętnie chodzi, może świadczyć to o pojawieniu się ich dolegliwości. Wskazana jest wtedy wizyta u ortopedy, który zbada stopy i wykona odpowiednie pomiary.

W przypadku niewielkich dolegliwości, a także w celu ich zapobiegania stosuje się obuwie profilaktyczne o specjalnej konstrukcji. Gdy jednak u dziecka stwierdzono wadę, na przykład koślawość, płaskostopie, wskazane jest korzystanie z butów ortopedycznych. Warto pamiętać o tym, że obuwie ortopedyczne powinno być dobrane przez specjalistę, na przykład przez lekarza ortopedę.

Obuwie profilaktyczne i ortopedyczne oferowane jest przez różnych producentów. Można zakupić w specjalistycznych sklepach z butami dziecięcymi, w sklepach medycznych, a także przez internet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top