Jak wygląda idealny projekt domu oczami kobiety i mężczyzny?

Kobiety i mężczyźni często mają inne poglądy na wymarzony dom. Czy istnieje damski oraz męski projekt domu jednorodzinnego? Sprawdź, na jakie kwestie kobiety i mężczyźni patrzą najczęściej, gdy wybierają plany architektoniczne.

Gdy wybór projektu domu rodzi spory

Wybór projektu domu najczęściej jest efektem wspólnych ustaleń pomiędzy inwestorami, czyli w większości przypadków między parą: kobietą i mężczyzną. Wówczas często pojawiają się spory, ponieważ damskie i męskie pojmowanie idealnego projektu jest nieco inne.

Kobiety patrzą na noworoczne projekty domów jednorodzinnych pod kątem ich estetyki oraz funkcjonalności z punktu widzenia rodziny. Natomiast mężczyźni koncentrują się na kwestiach technicznych, na przykład na zastosowanych materiałach budowlanych, technologiach instalacji.

Tak różne spojrzenia na projekty domów jednorodzinnych mogą powodować ożywione dyskusje, a nawet kłótnie, dlatego zdarza się, że para jeszcze przed rozpoczęciem budowy jest zestresowana i zdenerwowana nową sytuacją.

Najlepsze projekty domów oczami kobiety i mężczyzny

Gdyby poprosić kobietę i mężczyznę o wybranie idealnego projektu domu o określonym metrażu, ich typy będą różniły się od siebie pod wieloma względami. Zatem, jak wygląda najlepszy projekt domu oczami kobiety? Na co z kolei najczęściej patrzą mężczyźni?

Dla kobiet najlepszy projekt domu to taki, który:

  • ma dużą i funkcjonalną kuchnię, najlepiej ze spiżarnią
  • jest wyposażony w przestronny salon
  • ma jadalnię, w które można urządzać spotkania
  • ma otwarte przestrzenie łatwe do aranżacji
  • został uzupełniony o taras, balkon

Dla mężczyzny najlepszy projekt domu to taki, który:

  • ma prostą bryłę bez zbędnych ozdobników
  • ma osobne pomieszczenia, czyli nie ma aneksu kuchennego
  • wykorzystuje sprawdzone materiały budowlane, nowinki technologiczne
  • ma duży garaż wraz z miejscem do majsterkowania

Jak dojść do kompromisu przy wyborze projektu domu?

Dzisiaj wiele par rozpoczyna poszukiwanie idealnego domu przez oglądanie gotowych planów domów jednorodzinnych. Asortyment jest spory, a niskie ceny zachęcają do dokonania zakupu. Niestety, podjęta pochopnie decyzja o zakupie projektu domu może powodować jeszcze więcej problemów – dom nie będzie odpowiadał nikomu i mieszkanie w nim będzie niekomfortowe.

Gdy zatem gotowe projekty domów jednorodzinnych nie odpowiadają potrzebom ani kobiety, ani mężczyzny, warto pomyśleć o udaniu się do biura architektonicznego i zamówieniu indywidualnego projektu domu według własnych potrzeb. Dobry architekt może wtedy przygotować takie plany, które będą uwzględniały życzenia każdego inwestora, by pogodzić je ze sobą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top