Jak wygląda idealny projekt domu oczami kobiety i mężczyzny?

Kobiety i mężczyźni często mają inne poglądy na wymarzony dom. Czy istnieje damski oraz męski projekt domu jednorodzinnego? Sprawdź, na jakie kwestie kobiety i mężczyźni patrzą najczęściej, gdy wybierają plany architektoniczne.

Gdy wybór projektu domu rodzi spory

Wybór projektu domu najczęściej jest efektem wspólnych ustaleń pomiędzy inwestorami, czyli w większości przypadków między parą: kobietą i mężczyzną. Wówczas często pojawiają się spory, ponieważ damskie i męskie pojmowanie idealnego projektu jest nieco inne.

Kobiety patrzą na noworoczne projekty domów jednorodzinnych pod kątem ich estetyki oraz funkcjonalności z punktu widzenia rodziny. Natomiast mężczyźni koncentrują się na kwestiach technicznych, na przykład na zastosowanych materiałach budowlanych, technologiach instalacji.

Tak różne spojrzenia na projekty domów jednorodzinnych mogą powodować ożywione dyskusje, a nawet kłótnie, dlatego zdarza się, że para jeszcze przed rozpoczęciem budowy jest zestresowana i zdenerwowana nową sytuacją.

Najlepsze projekty domów oczami kobiety i mężczyzny

Gdyby poprosić kobietę i mężczyznę o wybranie idealnego projektu domu o określonym metrażu, ich typy będą różniły się od siebie pod wieloma względami. Zatem, jak wygląda najlepszy projekt domu oczami kobiety? Na co z kolei najczęściej patrzą mężczyźni?

Dla kobiet najlepszy projekt domu to taki, który:

  • ma dużą i funkcjonalną kuchnię, najlepiej ze spiżarnią
  • jest wyposażony w przestronny salon
  • ma jadalnię, w które można urządzać spotkania
  • ma otwarte przestrzenie łatwe do aranżacji
  • został uzupełniony o taras, balkon

Dla mężczyzny najlepszy projekt domu to taki, który:

  • ma prostą bryłę bez zbędnych ozdobników
  • ma osobne pomieszczenia, czyli nie ma aneksu kuchennego
  • wykorzystuje sprawdzone materiały budowlane, nowinki technologiczne
  • ma duży garaż wraz z miejscem do majsterkowania

Jak dojść do kompromisu przy wyborze projektu domu?

Dzisiaj wiele par rozpoczyna poszukiwanie idealnego domu przez oglądanie gotowych planów domów jednorodzinnych. Asortyment jest spory, a niskie ceny zachęcają do dokonania zakupu. Niestety, podjęta pochopnie decyzja o zakupie projektu domu może powodować jeszcze więcej problemów – dom nie będzie odpowiadał nikomu i mieszkanie w nim będzie niekomfortowe.

Gdy zatem gotowe projekty domów jednorodzinnych nie odpowiadają potrzebom ani kobiety, ani mężczyzny, warto pomyśleć o udaniu się do biura architektonicznego i zamówieniu indywidualnego projektu domu według własnych potrzeb. Dobry architekt może wtedy przygotować takie plany, które będą uwzględniały życzenia każdego inwestora, by pogodzić je ze sobą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top